OuterSpaces

Niezwykłe Informacje

Ciekawostki Zdrowie

Badania medycyny pracy – co powinniśmy wiedzieć?

Każda osoba, która podejmuje nową pracę, jest zobligowana do wykonania profilaktycznych badań w zakładzie medycyny pracy. Istnieje wiele stanowisk, które gdzie panują specyficzne warunki (hałas, substancje chemiczne, obciążenie wzroku, praca wysokościowa, praca jako kierowca itd.).

Lekarz medycyny pracy ma istotny wpływ na to czy będziemy wykonywać daną pracę. Bez wystawienia przez niego odpowiedniego orzeczenia, pracodawca nie może przyjąć nas do pracy. Wszystko opiera się na tym czy nasz stan zdrowia pozwala na piastowanie danego stanowiska. Podczas wizyty wymagane są podstawowe badania wstępne, czyli wzroku, słuchu oraz morfologii. Z wynikami udajemy się do lekarza medycyny pracy, który przeprowadzi z nami również wywiad na temat historii naszych chorób, nałogów oraz ogólnego stanu zdrowia.

Jeżeli lekarz zauważy coś niepokojącego, co może mieć istotny wpływ na wykonywaną przez nas pracę, zostaniemy skierowani na badania specjalistyczne. Mają one potwierdzić czy dane miejsce pracy będzie miało istotny wpływ na nasze zdrowie i czy nie może spowodować jakiegoś uszczerbku. Oczywistą rzeczą jest, że podczas rozmowy z lekarzem kategorycznie nie powinniśmy niczego ukrywać. Czasem rzeczy, które wydają się nam mało istotne, mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie oraz wydajność pracy. Wszystkie tego typu badania (również specjalistyczne) przeprowadza medycyna pracy w Bydgoszczy. Na wizytę można umówić się osobiście, drogą elektroniczną oraz telefonicznie. Nie zapomnijmy również zabrać ze sobą dowodu tożsamości, skierowania i – jeśli takowe posiadamy – wyników badań.