OuterSpaces

Niezwykłe Informacje

Dieta Zdrowie

Tajemnice witamin…

Organizm ludzki sam nie potrafi wytworzyć witamin, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Ich brak natychmiast objawia się przykrymi, a często nawet bolesnymi dolegliwościami, dlatego tak ważne jest, aby codziennie dostarczać mu niezbędną ich ilość, która pozwoli zachować prawidłową równowagę.

Witaminy można podzielić na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie (B i C) i rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Aby zapobiec niebezpiecznym dla zdrowia niedoborom tych istotnych elementów, konieczne trzeba   dostarczyć je do organizmu, poprzez prawidłową dietę lub drogą suplementów. Działanie witamin jest odczuwalne dość szybko – zarówno, gdy jest ich prawidłowa ilość, jak i wówczas, gdy występuje niedobór, czyli awitaminoza. W pierwszym przypadku objawia się do dobrym samopoczuciem i kondycją, zaś w drugim różnymi dolegliwościami, które zazwyczaj są przypisane do braku konkretnej witaminy.

Na co dzień witaminy spotykamy w owocach, warzywach i mięsie, i jest to ich naturalna forma, w zasadzie najbardziej też korzystna dla człowieka, gdyż w tej postaci są najlepiej wchłaniane. Drugi rodzaj to preparaty witaminowe lub witaminy syntetyczne otrzymywane z całkowicie naturalnych surowców. Oba te rodzaje są niezbędne wówczas, gdy wystąpi awitaminoza, ponieważ zbilansowana dieta i przestrzegania zasad zdrowego odżywiania się już nie wystarcza. Może ona jedynie zapewnić dzienną dawkę, a w przypadku niedoboru konieczne jest uzupełnienie tych elementów, aby ich poziom wrócił do prawidłowej równowagi.

Pamiętajmy, że zarówno niedobór jak i nadmiar witamin może zaszkodzić, więc w celu uzupełnienia występujących braków nie wolno zażywać zbyt dużych dawek. Najlepsza w tym względzie jest profilaktyka, czyli prawidłowa dieta  zawierająca produkty bogate w witaminy. Jeśli już pojawi się problem z niedoborem warto dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnymi suplementami, a także skonsultować się z lekarzem.