Każdy, kto był kiedyś w górach doskonale wie, że poruszanie się po nich jest możliwe i dozwolone tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych. A po czym poznać szlaki i czym się one różnią? Szlak turystyczny to tak naprawdę wyznaczana trasa, po której można się poruszać. Szlaki mogą być na przykład piesze, rowerowe lub narciarskie.

W Polsce górskie szlaki turystyczne oznaczane są specjalnymi symbolami, najczęściej namalowanymi na drzewach lub też postawionymi przy drodze w postaci drewnianych niewielkich tabliczek. Oznaczenie szlaku to trzy paski – pierwszy od góry i ostatni są zawsze koloru białego przy szlakach pieszych, natomiast środkowy oznacza tak zwany kolor szlaku. Może to być kolor czerwony, żółty, niebieski, zielony lub czarny.

W przypadku szlaków pieszych kolor nie jest oznaczeniem stopnia trudności danego szlaku, choć powszechnie sądzi się inaczej (wśród turystów panuje przekonanie, że czarne szlaki są najtrudniejsze). W przypadku szlaków narciarskich ma znaczenie kolor szlaku, który określa stopień trudności, ale szlaki piesze oznaczane są odpowiednimi kolorami w zależności od długości.

Szlak czarny to wcale nie najtrudniejszy szlak, ale najkrótszy, wyznaczony tam, gdzie wyznaczenie długich szlaków dalekobieżnych (oznaczanych kolorem niebieskim) byłoby niemożliwe lub nieatrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Szlaki prowadzone są zawsze tam, gdzie warto iść – jedne z nich prowadzą na górskie szczyty, inne do malowniczo położonych jezior, jeszcze inne zaś do schroniska w górach, w których zmęczeni turyści mogą się posilić, a nawet przespać.

Pokaż więcej artykułów
Zobacz więcej przez Redaktor
  • Nauka języków obcych

    Nie jest łatwo nauczyć się języka innego niż nasz ojczysty. Co ciekawe, badania pokazują, …
  • Między pieniędzmi, a inwestowaniem…

    Pieniędzy było, jest i zapewne będzie za mało. Takie niestety jest już życie, że nie wszys…
  • Tajemnice witamin…

    Organizm ludzki sam nie potrafi wytworzyć witamin, które są mu niezbędne do prawidłowego f…
Zobacz więcej w Edukacja
Możliwość komentowania została wyłączona

Sprawdź również...

Jak uzyskać projekt przyłącza energetycznego?

Reklama: geograf-geodezja.pl Aby połączyć sieć wewnętrzną w nowo wybudowanym domu z siecią…